X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
13 دی 1386

یک دانشمند انگلیسی جستجو برای یافتن خنده دارترین جوک را شروع کرده است.

هدف از این جستجو جمع آوری ده ها هزار جوک از طریق اینترنت است که معیار ارزیابی آن ها خنده دار بودن است.

هرکسی که مایل به شرکت در این تجربه باشد می تواند وارد سایت یا ایستگاه کامپیوتری آن به نام "آزمایشگاه خنده" شده و جوک مورد علاقه خود را در آن ثبت کند. مراجعه کنندگان به این سایت به علاوه می توانند به جوک های موجود در این ایستگاه با کمک ابزاری به نام "خنده سنج" نمره بدهند.

نشانی سایت : www.laughlab.co.uk

دکتر "ریچارد وایزمن" طراح این برنامه گفت که این کار "کوششی برای شناخت عمیق زوایای روانی شوخ طبعی است."

وی در فستیوال کانون علوم انگلستان که در گلاسکو برگزار می شود گفت: "آیا نوع خاصی از جوک هست که برای مردم یک کشور خنده دار است، و آیا جوک هایی هم وجود دارد که خوشایند مردم در سراسر جهان باشد؟".

اسکن مغز

دکتر وایزمن، روانشناس مستقر در دانشگاه هرتفوردشایر تلاش می کند بفهمد مزاح و بذله گویی در میان ملیت ها، زن ها و مردها و گروه های سنی چه تفاوت هایی دارد.

زمانی که خنده دارترین جوک ها انتخاب شد، دانشمندان آن ها را با صدای بلند برای جمعی از افراد می خوانند تا با کمک اسکن ام.آر.آی (تصویربرداری مغناطیسی انعکاسی) تغییرات واقع شده در فعالیت مغزی آن ها را مشاهده کنند.

پژوهش های قبلی نشان می دهد که "لوب سمت راست پیشانی" محل کنترل خنده است. مغز مجموعا به شش "لوب" تقسیم می شود و پیچیده ترین فرآیندهای مغزی در " لوب سمت راست پیشانی" انجام می گیرد.

دکتر وایزمن معتقد است که این آزمایش می تواند باعث درک ماهیت روانی خنده و شناسایی قسمت هایی از مغز که در آن دخالت دارند، شود.

البته برای انجام این آزمایش حدودی تعیین شده است و همه جوک ها سانسور شده و جوک های "توهین آمیز" کنار گذاشته شده و حتی در سایت یا ایستگاه کامپیوتری نیز به نمایش درنخواهد آمد.